Encontramos momentos na vida, que nos inspiram, para divulgarmos aquilo que a nossa própria alma sente. Com certeza, estes momentos nascem numa experiência interior, quer dizer, num profundo diálogo com Deus. Estes momentos nascem, quando mergulhamos dentro da nossa alma e nós nos perguntamos: de onde viemos, onde estamos e para onde caminhamos? E encontramos a resposta neste profundo diálogo com Deus - quando Ele se torna, para nossa existência, o Caminho, a Verdade e a Vida. Assim, compreendemos, que o Senhor nos convida a cumprir uma grande missão: que todos possamos nos chamar de irmãos e de seus filhos.

É preciso que exista mais amor e união entre nós, para que possamos ser a semelhança e a imagem de Jesus Cristo. Foi ELE que afirmou que veio para que todos tenham vida e a tenham em abundância.

Nestas reflexões, quero convosco mergulhar no fundo das nossas almas e procurar viver a vida conforme nos foi dada.

Pe. Jan Zasowski

quarta-feira, 20 de março de 2013

MaryjaJest jedno imię, które znamy już od najmłodszych lat.
Maryja - to imię, które usłyszeliśmy po raz pierwszy od naszych rodziców i wypowiadamy je zawsze z wielką miłością. To imię Matki Boga i naszej. Znał je też Anioł Gabriel, kiedy  pozdrawiał Maryję w Nazarecie i zwiastował zadanie od samego Boga.
Imię to powtarza codziennie miliony osób na całym świecie modląc się do Najświętszej Maryi Panny. MARYJA wsłuchuje się w te modlitwy i przedstawia swojemu Synowi.

Kim naprawdę jest Maryja?
Sama odpowiedziała Aniołowi: Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego.
Maryja ufała we wszystkim Bogu. Mimo, że nie wszystko rozumiała, nigdy nie zwątpiła. To jest Matka, która ciągle uczy zawierzenia i ufności bezgranicznej. Po zwiastowaniu poszła z radością do swojej kuzynki Elżbiety, aby wychwalać Boga za wszystko, co dla niej uczynił. Potrafiła dzielić się radością.
Maryja zawsze wsłuchiwała się w słowa Boga i zachowywała je swoim sercu.

Nie było łatwo być Matką samego Boga. Ileż w tej misji było kłopotów i niebezpieczeństw: ucieczka przed niebezpiecznym Herodem,  formacja małego Jezusa, zagubienie w pielgrzymce do Jerozolimy i odnalezienie Go wśród uczonych w świątyni. W wielu wydarzeniach życia nie mogła zrozumieć wielkości i głębi tych sytuacji.

Maryja jest Matką, która ciągle modli się prosząc o zrozumienie tego, co po ludzku pojąć trudno.
Troszczy się o wszystkich,  szczególnie o opuszczonych i biednych.
Na weselu w Kanie Galilejskiej, gdy zabrakło biednej rodzinie wina  Maryja chcąc zapobiec kłopotom poprosiła o pomoc Syna. Wiedziała, że On nie odmówi pomocy i ... tak dokonał się pierwszy cud w działalności publicznej Jezusa.
Maryja opiekuje się szczególnie tymi, którzy szukają jej pomocy. Pomaga wzrastać w prawdzie.

Droga Maryi nie była łatwa. Ileż w niej trudów, samozaparcia,  wyrzeczenia oraz cierpienia. Jak trudno patrzeć na pobitego,  wyszydzonego, opuszczonego i ukrzyżowanego Syna, który przyszedł do swoich, a swoi go nie przyjęli. Jej serce przebite zostało cierpieniem i bólem, a  mimo wszystko potrafiła przebaczyć.
Patrzyła z miłosierdziem na tych, co to „nie wiedzą, co czynią”.
Była pod krzyżem umierającego Syna, współcierpiała i przebaczała. U stóp krzyża otrzymała też misję, by być Matką dla wszystkich ludzi.

Maryja podjęła odważnie i inne zadanie. W dniu Zesłania Ducha Świętego, była wśród apostołów, aby budować Kościół zapoczątkowany przez Jezusa Chrystusa.
Maryja jest matką, która ciągle uczy, jaką droga mamy zmierzać do Boga. Ona tę drogę zna i może nas tam zaprowadzić.
Jest matką, wychowawczynią i dobrym kierownikiem  duchowym.

Pe. Jan Zasowski*****************************************

Nenhum comentário:

Postar um comentário