Encontramos momentos na vida, que nos inspiram, para divulgarmos aquilo que a nossa própria alma sente. Com certeza, estes momentos nascem numa experiência interior, quer dizer, num profundo diálogo com Deus. Estes momentos nascem, quando mergulhamos dentro da nossa alma e nós nos perguntamos: de onde viemos, onde estamos e para onde caminhamos? E encontramos a resposta neste profundo diálogo com Deus - quando Ele se torna, para nossa existência, o Caminho, a Verdade e a Vida. Assim, compreendemos, que o Senhor nos convida a cumprir uma grande missão: que todos possamos nos chamar de irmãos e de seus filhos.

É preciso que exista mais amor e união entre nós, para que possamos ser a semelhança e a imagem de Jesus Cristo. Foi ELE que afirmou que veio para que todos tenham vida e a tenham em abundância.

Nestas reflexões, quero convosco mergulhar no fundo das nossas almas e procurar viver a vida conforme nos foi dada.

Pe. Jan Zasowski

quinta-feira, 9 de maio de 2013

MATKA BOŻA OBJAWIONA - PATRONKA BRAZYLII
NOSSA SENHORA APARECIDA
     PADROEIRA DO BRASIL

MATKA BOŻA OBJAWIONA
   PATRONKA BRAZYLII

Z wielką radością pragnę przybliżyć naród i Kościół brazylijski, który tak bardzo związany jest w wierze ze swoją Patronką Matką Bożą Objawioną. Matka Boża z Aparecida przychodzi dzisiaj do naszej wspólnoty z dalekiej Brazylii.

Na uroczystościach poświęcenia figurki ks. Prymas przedstawił już historię Matki Bożej Objawionej. Lecz jako misjonarz z Brazylii chciałbym podkreślić  szczególne jej elementy.
  
W brazylijskiej prowincji São Paulo znajduje się niewielkie miasto Aparecida. Jest ono znane wszystkim Brazylijczykom ze względu na cudowne miejsce jakim jest Sanktuarium Matki Bożej Objawionej. 

39 centymetrowa figurka z Aparecida wykonana została około 1650 roku przez mnicha benedyktyńskiego z São Paulo. Wyrzeźbiona była z gliny i pokryta polichromią. Z niewiadomych przyczyn przez wiele lat zanurzona była w nurtach rzeki Paraiba, co sprawiło, że przybrała czarny kolor. Jej czarna barwa pięknie lśni w świetle pochodni i świec. Dlatego też w takiej oprawie figurka ta jest wystawiona w Sanktuarium.

W październiku 1717 roku łodzie wypłynęły na Paraibę. Przez wiele godzin rybacy nic nie złowili, chociaż rzeka ta obfitowała w ryby. Wreszcie jeden z rybaków w swoją sieć złowił figurkę Matki Bożej Objawionej. Kolejne zarzucenia sieci przyniosły połów tak obfity, że rybak i jego towarzysze przestraszeni niebezpiecznym zanurzeniem przeciążonych rybami łodzi, zdecydowali zakończyć połów i szybko powrócili na brzeg. Rybacy nadali figurce imię APARECIDA, czyli OBJAWIONA, aby podkreślić tajemnicze okoliczności jej odnalezienia.

Początek wielkiego kultu Matki Bożej Objawionej w Brazylii  wywodzi się z kultu rodzinnego. Rybak, który wyłowił figurkę z rzeki Paraiba zabrał ją do swojego domu i był pierwszym, który w domowej kapliczce oddawał jej cześć.

Syn rybaka kilkanaście lat później zbudował pierwszą kaplicę, do której przychodzili sąsiedzi na wspólną modlitwę. Kaplica stała w pobliżu drogi uczęszczanej przez wielu kupców i handlowców. Oni to przekazywali wieść o cudownej figurce do różnych zakątków Brazylii, głównie do miast i ośrodków przemysłowych. W rejony wiejskie wieść o istnieniu figurki przenoszona była poprzez poganiaczy bydła. Rozpoczęły się pielgrzymki do świętego miejsca. Podjęto wtedy decyzję o zbudowaniu nowego kościoła – Sanktuarium. Wokół kościoła powstała osada Aparecida.

Pierwszy kościół w Aparecida zbudowany był z gliny i drewna. Ołtarze zdobione były złotem a przed figurką Matki Bożej nieustannie paliły się świece i lampki wotywne. Przed niezwykłe oblicze Objawionej przybywało coraz więcej pielgrzymów. Konieczne było wybudowanie ogromnego sanktuarium mogącego pomieścić wielkie rzesze pielgrzymów, którzy przybywali coraz liczniej z całej Brazylii, a nawet i z innych stron świata. Ich ilość szacuje się dzisiaj na siedem milionów osób rocznie.

W całej historii kultu zanotowano wiele łask i cudów za pośrednictwem M. B. Objawionej. Najbardziej znane to: Cud Łańcuchów i Cud Świec.

Na przełomie XVIII/XIX wieku przed obliczem Matki Bożej Objawionej miało miejsce wydarzenie nazywane cudem łańcuchów. Zbiegły niewolnik, który prowadzony był z powrotem na plantacje, przechodząc obok kaplicy prosił swojego pana o pozwolenie na modlitwę w Sanktuarium. Przed figurką Matki Bożej Objawionej błagał o wolność i zdrowie. Wówczas otwarła się obroża na szyi niewolnika i spadły metalowe łańcuchy, którymi był skrępowany. Wzruszony tym co się stało ziemianin wyzwolił swego niewolnika i zabrał go do domu jako człowieka wolnego.

Jednakowe świece, które w Sanktuarium niezwykle podkreślają barwę figurki  przypominają inny znamienny cud, jaki wydarzył się w pierwszych latach kultu Matki Bożej Objawionej, tzw., cud świec. Pewnej nocy, gdy lud w kaplicy skupiony był na modlitwie, bez żadnej przyczyny w jednej chwili zgasły wszystkie świece w świątyni. Kiedy jeden z modlących się podszedł do ołtarza, by zapalić je na nowo, one nieoczekiwanie zapaliły się same. Wierni uznali to za znak. Światło nagle zapalonych świec, ma oświecać serca ludzi, zwiększać ich miłość i umacniać pobożność do Matki Bożej Objawionej.

Aparecida to mały Nazaret. Tak jak Nazaretu wyszedł Zbawiciel, tak z Aparecidy wychodzą łaski, których współczesna Brazylia bardzo potrzebuje. W każdym miejscu i czasie rozchodzą się tam dźwięki pieśni do Matki Bożej i wszędzie można wyczuć wielką radość czerpaną z takiej formy uwielbienia Maryi.

My chrześcijanie mamy jeden język zrozumiały przez wszystkich, język miłości - jak powiedział pierwszy misjonarz werbista pracujący w Chinach - O. Józef Freinademetz. Jest on zrozumiany zawsze, gdy serca są otwarte na wartości chrześcijańskie i niezawodnie tworzy podstawę komunii osób.

Dlatego chciałbym w jedności z ludem brazylijskim przedstawić hymn do Matki Bożej Objawionej z Aparecida.

Viva a mãe  de Deus e nossa, sem pecado concebida!
Viva a virgem Imaculada, a senhora Aparecida.

1. Aqui estão vossos devotos, cheios de fé incendida
de conforto e de esperança ó senhora Aparecida.

2. Virgem Santa Virgem bela, Mãe amável Mãe querida
amparai –nos protegei-nos ó senhora Aparecida.

3. Protegei a santa Igreja, Mãe terna e compadecida
protegei a nossa pátria o senhora Aparecida

4. Amparai a todo clero em sua terrena lida  para bem
dos pecadores o senhora Aparecida

5. O velai por nossos lares pela infância desvalida
pelo povo brasileiro o senhora Aparecida
 
O. Jan Zasowski, svd
 

Data: 20 maja 2007r.

Intronizacja Nossa Senhora Aparecida
MATKI  BOżEJ OBJAWIONEJ Z APARECIDA,
w Parafii w Kępie Zawadowskiej 
w dzielnicy Warszawa – Wilanów.

Obecni w czasie tej uroczystości:  
Ks. Prymas Jozef Glemp, 
Ambasador Brazylii w Warszawie,
O. Jan Zasowski,svd – misjonarz z Brazylii,
Ksiadz Proboszcz Jan Bijak z Parafii w Kępie Zawadowskiej, 
Księża z regionu Wilanów wraz z wiernymi z Parafii  z Kępy Zawadowskiej.

Z Matką z Aparecida głosimy błogosławieństwa naszego życia, idąc razem drogą do Chrystusa.
Droga błogosławieństw jest drogą życia, która nas czyni uczniami i misjonarzami jego Królestwa. Maryja jest błogosławiona poprzez wszystkie pokolenia, abyśmy odnaleźli cel i sens naszego życia. Maryja jest wielkim znakiem naszego zwycięstwa , gdyż ona nam przyniosła syna, który przemienił wodę ze studni naszego życia w wino miłości. Z Maryją głosimy błogosławieństwa jako drogę do prawdziwej miłości.Niech Najświętsza Matka Objawiona  z Aparecida wyprasza nam potrzebne łaski!

Pe. Jan Zasowski


***********************************************

Um comentário:

  1. Pe. Jan Zasowski, parabéns pelo blog! fico feliz cada vez que leio suas postagens, dizem a verdade e ensinam os caminhos de Jesus, os caminhos que nos leva a uma experiência pessoal com Deus! Agradeço a Deus por ter o colocado em nossa paróquia de Matrinchã!

    ResponderExcluir